We are a leading Manufacturer of diamond curtain bracket, aluminum curtain support, fancy curtain bracket, aluminium curtain brackets, curtain bracket and curtain accessories . from Rajkot, India.
₹ 140 / Set Get Latest Price
| Material | ALUMINUM |
| Bracket Design | Single Rod |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | Curtain Fitting |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Structure | Single side Brackets |
| Bracket Length | 75 mm |
| Design | Fency |
| Load Capacity | 20 kg |
| Color | Silver |
| Brand | VKP |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Aluminium |
| Material | ALUMINUM |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Finish | Polished |
| Bracket Type | Single Bracket |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Pack Size | 2 Pieces |
| Load Capacity | Above 15 kg |
| Usage Area | Office, Home, Hospital, Hostel, Hotel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Installation Hardware | Without Screws |
| Design | ANTIQUE |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 60 / pair Get Latest Price
| Steel Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Bracket Design | Single Rod |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Curtain Fitting |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Bracket Length | 75 mm |
| Load Capacity | 20 kg |
| Is It Termite Proof | Yes |
₹ 51 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Aluminium |
| Rod Diameter | 38 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Aluminium |
| Bracket Type | Single Bracket |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Pack Size | 6 Pieces |
The SS Curtain Socket is a high-quality, durable accessory designed to securely hold curtain rods in place. Made from premium stainless steel, it offers exceptional strength, corrosion resistance, and long-lasting performance, making it ideal for both residential and commercial use. The sleek and modern design of the SS Curtain Socket complements a variety of curtain rod styles and enhances the overall aesthetic of your window treatments. Easy to install, it provides a secure fit for curtain rods of different sizes. Whether for light or heavy curtains, this socket ensures stability and adds a touch of elegance to your decor.
₹ 80 / pair Get Latest Price
| Material | Iron |
| Bracket Design | Single Rod |
| Finish | Chrome |
| Usage/Application | Curtain Fitting |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Structure | Single side Brackets |
| Bracket Length | 75 mm |
| Shape | Round |
| Design | Round |
| Load Capacity | 20 kg |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Color | Steel |
| Pack Size | Pair |
| Suitable Rod Shape | Round Rod |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Accessory Type | Finial |
| Finish | Toton |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Curtain Fittings |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Brand | VKP |
| Mounting | Wall Mount |
| Shape | Round |
| Pack Size | 6 Piece |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Bracket Design | Double Rod |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | Curtain Fitting |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Structure | Single side Brackets |
| Bracket Length | 75 mm |
| Shape | Round |
| Design | Round |
| Load Capacity | 20 kg |
| Surface Finish | Smooth |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Piece
Viren Patodiya (Owner)
Kuber Industries
KP Industries Area, Street No. 2, Near. Khokhaddali River Bridge, NH-8B, Kothariya, Ring Road, N H 8 B
Rajkot - 360002, Gujarat, India